Pages Navigation Menu

KirliOyunlar

BÜYÜK SKENDER’İN ÜSSÜ

Erdek Deniz Üs Komutanlığı, kurulduğu 1999 yılından itibaren Dz.Kd.Alb. İskender TUNABOYLU kadar egosunu tatmin etmek isteyen başka bir komutan görmemiştir. Kişisel kibir ve gururunun yanında personeli İle yaşadığı sorunlar da eklenince iş tamamen içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Erdek bölgesinde topu topu 5/6 albay görev yapmakta ve bunların 2 tanesi birbirleri ile mahkemelik olmuşlardır. (Dz.Kd.Alb. İskender TUNABOYLU ve Dz.Alb.Erhan Güner). Yönetim kademesinde yaşanan bu denli uyumsuzluklar ve sorunlar alt kademelere de yansımakta ve topyekün birbirine güvenmeyen bir topluluk meydana getirmektedir.

Dz.Kd.Alb. İskender TUNABOYLU, Erhan Albay’ın yanı sıra Dz.Yb. Cemhan KATAR ile de sorun yaşamış ve hatta Cemhan Yarbayın babası oğlunun psikolojisinin bozulduğunu görünce dayanamayıp Filo Komutanı’na ve Donanma Komutanı’na çıkarak İskender Albayı şikayet etmek zorunda kalmıştır.

Benzer şekilde Gv.Yb.Zafer Kurt ve Dz.Alb.Necmettin Sarı’ya da taburun önünde bağırarak hakaret etmekten geri durmayan İskender Albay, bu tavrı ile yüksek rütbedeki subayları personeli önünde itibarsızlaştırmış ve önü alınamaz sorunların tetikleyicisi olmuştur. Personeline karşı bu denli acımasız ve tavizsiz davranırken bayan memurlara ve Erdek Meslek Yüksek Okulu’nda kaçak ders verdiği dönemdeki  bayan öğrencilere (Özellikle Neşe Özlem KAPLAN) karşı bir İstanbul beyefendisi kadar nazik davranması ise akıllara bazı soru işaretleri getirmektedir.

İzlediği yanlış personel politikaları ile Erdek Deniz ÜS Komutanlığı’nı birbirine düşüren Dz.Kd.Alb. İskender TUNABOYLU, fevri tavırları ve başına buyruk halleriyle de Mayın Filosu Komutanı gibi davranmakta tüm faaliyetinde Macit Amiral’den bağımsız hareket  etmekte, bırakın direktif almayı görüşünü bile sormamaktadır. Erdek Deniz Üs Komutanlığı’nda gemilere, akaryakıt sarnıçlarındaki bakım onarım faaliyetleri bahane edilerek 1 yıldır akaryakıt verilmemektedir. Bu sıkıntının asıl nedeni ise başına buyruk hareket eden İskender Albayın İskele yapımı esnasında gerekli tedbirleri almaması ve inşaat firması tarafından yapılan kazı sonucunda akaryakıt borularının patlatılmasıdır. Sonuç olarak yapılan ihmaller devletin zarara girmesine, Erdek Körfezindeki doğal yaşamın olumsuz etkilenmesine ve deniz kirliliğine yol açmıştır.

İskender Albay bunca olayın yanı sıra bir de askerlerimize köle muamelesi yapmakta, onları görev dışı kullanmaktadır.

Mehmetçiklerimizi, gündüz yol çalışmalarında, tel örgü çevirmelerinde, şelale yapımı, şelale yıkımı vb. görevlerle yoğun iş yüküne tabi bırakan İskender Albay, özellikle birliğin güvenliğini teslim ettiğimiz muhafız bölüğüne 8 saatlik nöbet yazılmakta, ertesi gün ise dinlenmeden aynı mesaiye devam etmelerini istemektedir. Günde 3 saatlik uyku ile bir köle edasıyla çalıştırılan askerimiz ise çaresiz bu dramı yaşamaya devam etmekte, egosunu tatmin etmek uğruna askerimize fütursuzca yüklenen Erdek Deniz Üs Komutanı Dz.Kd.Alb. İskender TUNABOYLU ise bu sorunu kendisine iletenleri vatan haini olarak ilan etmektedir.

Mehmetçiğe insan muamelesi yapmayan, bir köle edası ile davranan İskender Albay; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e de saygı duymamaktadır. Göreve geldikten sonraki ilk icraatlarından birisi de, baktığımızda bize ilham ve ışık veren ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünü kırdırmak olmuştur. Ulu önderimizin büstü balyozlarla sanki bir şeylerden intikam alırcasına, hınçla vurularak kırılmıştır. Ve bu konu hakkında kimseye yine izahat verilmemiştir.

İskender Albay daha sonraları devlete verdiği bu zarar politikasının bir tezahürünü de yaptırdığı/yıktırdığı şelalede göstermiştir. Üs Komutanlığı önüne yaptırılan şelalede Mehmetçik yine fütursuzca kullanılmış ve binlerce lira devlet parası boşa harcanmıştır. Bunca işlem yapılırken de işlemlerin nasıl yapıldığı, kaynağı nereden bulunduğu vb. konularda üst makamlara rapor verilmemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duymayan, Mehmetçiğe köle muamelesi yapan, devletin parasını hesapsız kullanan ve askeri hiyerarşik yapıyı zarara uğratan  Dz.Kd.Alb. İskender TUNABOYLU, Mayın Filosu Komutanlığı’nda istediği gibi at koşturmaya devam etmektedir. Personel tarafından “Buranın komutanı kim? Macit Amiral mi yoksa İskender Albay mı?” gibi sorular sorulmaktadır.

Yorum

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>